5 comments on “Spytaj Artura czyli biblioteki Aperture

 1. Witam serdecznie.
  Mam duży problem z aperture i od kilku dni nie mogę sobie z nim poradzić. Mam dwie biblioteki z czego jedna na macintosh HD i tutaj dzięki time machine się o nią nie boję. Natomiast druga biblioteka ponad 560 giga jest na dysku zewnętrznym. W żaden sposób nie mogę tej biblioteki skopiować (wyrzuca błąd 323 bodajże) Skorzystałem po tym artykule z opcji vault, ale gdy ją zrobiłem na macintosh HD to zajmuje ona raptem 6,8 mega, więc nie jest to kopia wszystkich zdjęć. Niestety angielski u mnie kuleje, więc mam prośbę o podpowiedzenie jak mogę utworzyć rzeczywistą kopię całej biblioteki na innym dysku z poziome apertura. Będę bardzo wdzięczny za pomoc i z góry dziękuję. Jarek z Jarosławca

 2. Ciężko mi powiedzieć dlaczego nie możesz utworzyć nowego Vaulta. Najprostszą przyczyną może być brak miejsca na dysku, gdzie chcesz zrobić kopię. W tej sytuacji właśnie Apreture zakłada nowego vaulta, ale potem wyskakuje komunikat o braku miejsca. Nie spotkałem się jeszcze z inną przyczyną.
  Kopie tej pierwszej biblioteki też polecam robić jako vault, to bardziej wygodne niż przez TM, bo przy kasowaniu plików z biblioteki i potem synchronizacji vaulta, wszystkie usunięte pliki leca do katalogu Usunięte (Images removed from …) i zawsze można tu znaleźć to co przez przypadek jest skasowane.
  Sprawdź czy masz na pewno wolne miejsce na dysku. Jesli nie będzie dostaniesz komunukat, że np. potrzebuje 580 GB, a wolnego ma 570 GB. Vault bowiem zajmuje trochę więcej miejsca niż sama biblioteka.

 3. Dziękuję za odpowiedź.
  Na pewno nie jest to kwestia miejsca na dysku. Jak kiedyś policzyłem sobie to mam tego około 15 TB z racji tego iż pracuję również na filmach. Przy próbie kopiowania pokazywało mi błąd bodajże 323. Przeskoczyłem to w sumie w ten sposób iż zaznaczam na przykład dwa lata i exportuję to jako nową bibliotekę w docelowe miejsce. Kilka nocy mi to zajmie i niestety kilka bibliotek będzie. Przerzucone i zarchiwizowane jednak będą. Szkoda mi iż to nie jedna biblioteka, bo mimo, że potężna, ale często z niej korzystam w pracy. Wszystkie zdjęcia mam otagowane i gdy czegoś szukam to znajduję bez problemu mimo iż biblioteka ma ponad 800 giga. Przy wielu bibliotekach wyszukiwanie będzie trudniejsze.
  Ewentualnie myślę jeszcze o tym aby po przerzuceniu już biblioteki połączyć i tu uśmiechnął bym się jeszcze o podpowiedź jak najprościej to zrobić. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Jeśli tylko będę mógł, to się z dziką przyjemnością odwdzięczę. (może weekend nad morzem?)

 4. Nie znalazłem nic na temat błędu 323 w Aperture. Może chodzi o błąd braku dostępu do dysku? Coś takiego znalazłem w sieci, ale to nie byla kwestia Aperture.
  Przy tworzeniu vaulta Aperture musi miec wolne miejsce na jednym dysku czy na macierzy, którą widzi jako jedne dysk. Nie wiem o czy chodziło Ci,że masz macierz 15 TB czy różne dyski o łącznej takiej pojemności. Jeżeli przenosi pojedyncze projekty, a nie chce całości, to nadal mi wygląda jakby miał za mało wolnego dostępnego miejsca.
  A jeśli nie uda Ci się zrobić tego inaczej jak kopiując pojedyncze projekty ( spróbuj też kilka na raz), to zawsze możesz je potem połączyć. W tekście u góry masz to dokładnie wytłumaczone, mam nadzieję :)

  Weekend nad morzem z dziką przyjemnością :))) Chętnie przyjadę :)

 5. No to rewelka. Najpierw co do zaprosin. http://www.pokojenadmorzem.eu – tutaj wszystkie namiary. Ponieważ z turystyki też żyjemy to niestety odpadają miesiące sezonowe, ale uwierz mi, że teraz w Jarosławcu jest zdecydowanie piękniej, ciszej i spokojniej. (oczywiście kwestia gustu co kto lubi).
  Druga sprawa, to decyzji jeszcze nie ma, ale ponieważ moje dzieciaki mają teraz ferie, to nie wykluczone, że będę śmigał do teściów do Łodzi.
  Daj więc znać jaki termin by Ci pasował wstępnie, czy będziesz z kimś no i już się cieszę, że będzie można browarku się napić i pogadać.
  ps. Te 15 terabajtów, to oczywiście rozbite na kilka komputerów i dysków :-)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>